Креолізований текст (буклети,постери,колажі)
Олена Ісаєва,
Що ж таке креолізований текст? Це складне текстове утворення, у якому поєднуються вербальні (тобто словесні) та невербальні (що належать до інших знакових систем) елементи. Вони створюють певну візуальну смислову єдність, що комплексно впливає на реципієнта. Тобто це структура змішаного типу, у якому з метою створити якомога кращі вимоги для розуміння тексту представлені вербальні та візуальні засоби передачі інформації [1,2].
Серед видів креолізованих текстів, що можна запропонувати учням під час вивчення ЗЛ, звернімо увагу на такі: – комікси (як відомо, цей жанр, що об’єднує літературу та образотворче мистецтво, представляє собою історії в малюнках. Комікси користуються інтересом у школярів різного віку. Популярним різновидом коміксу є японські комікси – манги. Відомо, що в Японії манги читають представники різних поколінь. За допомогою такого креолізованого тексту, що є синтезом як образотворчого мистецтва, так і літературного явища, представлено різноманітні твори художньої літератури (пригоди і романтика, фантастика і твори на історичну тематику); – буктрейлер (відеоролик рекламного характеру про книгу, метою якого є популяризація певного твору); – мотиватор на літературну тему – зображення позитивного змісту, спрямоване на створення мотивації у прочитанні певного художнього твору; – постер на літературну тему – художньо оформлений плакат, що рекламує певний твір чи письменника; – буклет або брошура, що містить текстову та графічну інформацію про певну книгу або творчість письменника;- фотоколаж на літературну тему з метою популяризації конкретного художнього твору або творчості певного письменника; – логотип (оригінальне графічне зображення, що пов’язується з конкретною темою або явищем) на літературну тему; – “дуддл” (заставка для ГУГЛа), присвячена художньому твору або письменнику; – скрапбукінг (від англ. scraps – дрібні папірчики, записочки, білетики та book – книжка) – це оформлення фотографій, різноманітних вирізок у сторінки та альбоми. Як відомо, укладання таких альбомів на різноманітні теми притаманне багатьом сучасним дівчатам-підліткам. А отже, це може використати і учитель літератури, запропонувавши школярам створити скрапбукінг, присвячений якомусь літературному твору або творчості письменника; – кардмейкінг (від англ. card – листівка та making – робити) – це створення листівок ручної роботи. Останнім часом цей вид творчої діяльності дизайнерського характеру став хобі достатньо великої кількості молодих людей (переважно дівчат). Тематика таких листівок може бути різноманітною, зокрема і літературною (http://media.ippo.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2014/08/isaeva_kreolizovanyj_tekst.doc).
Буклет – популяризатор проекту UA Modna, який “невпинно знайомить своїх читачів з цікавою та корисною інформацією про українське та для українців”
Український контент пропонує добірку історій про найбільш чудернацьких створінь, яких вигадали українські письменники (тисніть на буклет)
Осіння палітра у творчості сучасних українських художників ( https://ukontent.wordpress.com/tag/осінь-у-картинах/)
Вивчаємо творчість українських письменників
Літературний постер” Агент 007 радить прочитати повість Зірки Мензатюк “
“Теплі історії” серія книжок. Читайте кращі цитати: https://vk.com/topic-73762208_30504701
UaModna:10 нових українських фільмів, які варто подивитися UaModna:12 книжок для відчайдушних книголюбів
201 – нові українські мультфільми (https://www.youtube.com/watch?v=HdvKt7xUL4o)
Логотип.Discĕre ne cesses – Не переставай учитися (http://www.pinax.com.ua/krylati-vyslovy/latina/)
![]() |
Духовні скарби українців
Тема: Фольклор |
![]() |
Найкращі твори про кохання
Тема: Литература |
І.Я.Франко” Украдене щастя”
“Франко від А до Я” – абетка-енциклопедія про Івана Франка