Українознавство

зззззз

                                                                                                                                                Духовна  культура  українців

    Тисячолітнє нищення духовної культури українців зробило свою чорну справу. Та чи все так безнадійно втрачено? Огляньмося навколо — адже це ми колядами зустрічаємо Різдво, це ми співаємо в колі друзів та рідних українську пісню, це ми вітали нашу незалежну державу й зі слізьми на очах освячували наш блакитно-жовтий прапор.

    Що ж готує доля нам, українцям, нині? Невже наша історія так нічому нас і не навчила? Вивчаймо досвід і мудрість своїх Предків, щоб не втратити самобутність, не  розчинитися в круговерті часу, не згубити своє майбутнє  (Галина Лозко).

                                                                Любов  до  Батьківщини  починається  з  любові  до  природи

                                                                      Охороняти природу – значить охороняти  Батьківщину.                                  

                                                                                                                                              Михайло Пришвін                   

        На щастя, національне відродження України повернуло нас до витоків духовності. Відомо, що стародавня культура наших пращурів зростала на культі природи. Аналізуючи світоглядні особливості українського народу,

       І.Нечуй-Левицький підкреслює:“Всі образи для своєї релігії давні українці мусіли брати з природи…” З початку словесної Живая анимированная картинкатворчості народ наш, мрійливий , чуттєвий, романтичний, персоніфікував сили природи, намагаючись пояснити все, що відбувається навколо.     

       Культ землі, хліборобської праці – ось єдина надія , мрія та ідеал життя українця, “найяскравішою рисою особистості якого є незвичайний, таємничий контакт із духом рідної землі”: “Земля — наша  мати,  всіх годує”.  Екологічне світосприйняття наших предків , що виявляється у народних прислів’ях, приказках, прикметах, повір’ях створило етичний кодекс, який вимагає ставитися до природи як до святині.

      Високохудожні  твори  українських майстрів  слова демонструють нам зразок  палкої  любові до чарівниці й натхненниці – Природи: “Природа і її краса, – писав , Максим Рильський, повсякчасно супроводить літературу і мистецтво, протягом багатьох століть становлять незмінну і дуже важливу складову частину поезії, живопису, музики”. Золотая бабочка

                                                           Інтерактивний  плакат.  Цікаві  народознавчі  відеоматеріали Золотая бабочка                                                                                                Національні  герої:  подвиг  в  ім’я  Батьківщини

                                                                        Ганнібал біля воріт! — HANNIBAL AD/ANTE PORTA!

                                                                                                              Давньоримський  афоризм

      “Добре там, де вітчизна IBI BENE, UBI PATRIA,”- наголошує давньоримський  афоризм . Лицарство, відвага, фізична сила і моральна стійкість героїчних предків і  безстрашних  сучасників – це гідний приклад  для вихованців самовідданої любові до Батьківщини.

     ” У ранньому дитинстві повинні бути вже закладені геройські почуття, що налаштовують душу на подвиги любові й шляхетності. І хіба історія представляє мало прикладів героїв? “ – з гордістю говорив  Микола Шелгунов 

     Дійсно, історія України – це історія боротьби за волю і процвітання рідної землі. Лицарі Київської Русі, козаки Гетьманської Доби, січові стрільці, ветерани Другої світової війни та російсько – української війни на сході України – гордість нашої нації.

     Українська героїчна історія досить яскраво опоетизована в усній народній творчості, особливо  в історичних піснях та думах, а також у вітчизняній класиці.На моє глибоке переконання, учитель-словесник повинен знати історію своєї Вітчизни не гірше фахівця ( учителя історії) і не обмежуватися урочним часом.

     Лицарська  тематика, героїка подвигу й звитяги  широко представлена в українській літературі.

                                                                                                                                              Козаки  – кращі  лицарі  Європи

                                                                              П’ять лицарських замків України

   У середньовіччі на території України було зведено понад три тисячі оборонних споруд , проте до нашого часу їх залишилося трохи більше, ніж сотня.

    Маловідомі  замки,історії яких надихають і які варто відвідати :                    

♦  Жовківський – замок лицаря, який прагнув ідеалу;

♦  Острозький – замок найуспішнішого українського лицаря;

♦  Теребовлянський – замок “Шерше ля фам”;

♦  Дубенський – замок, який брав штурмом Тарас Бульба;

♦  Сент Міклош – замок кохання.

кооооЗолотая бабочка
                                                                                                                                               Переяслав-Хмельницький

    Сучасний Переяслав – місто музеїв. Їх тут аж 26. Для України це абсолютний рекорд “на душу”  – один музей на тисячу мешканців. Найвідомішим  є головний туристичний об’єкт міста  музей архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, – один з найбільших музеїв України. До його колекції, яка налічує 385 пам’яток народної архітектури та побуту, входять церкви, вітряки, селянські будинки і двори, господарські будівлі ХVII-ХІХ століть. Уперше подібний музей створили у Швеції 1891 року. Для цього використали стокгольмський маєток Артура Халезіуса “Skansen”. Назва маєтку стала синонімом етнографічного комплексу або музею просто неба. Тому Переяславський музей, розташований за містом, на Татарській горі, інколи називають скансеном.

                                                                                              My-Slidely-Collage